Mnich a Mnišská skála

Mnich a Mnišská skála (Mönchfelsen) nedaleko Kryštofových hamrů

Najít skalní útvary Mnich a Mnišskou skálu (Mönchfelsen) není vůbec jednoduché i když to ze začátku vypadá snadno. Nejsnažší start je projet Kryštofovy hamry a zaparkovat pod tamní sjezdovkou "Kryštofičák". U parkoviště je upomínka na romantizovaného zbojníka Krušných hor Karla Stülpnera. Otočte se k obrazu zády a před vámi bude cesta přes Přísečnici. Říčka odtud pokračuje do německého Schmalzgrube. Vydejte se přes most do kopce a  pokračujte až k lesu. V lese odbočte na první cestě doleva a tam, kde se před vámi opět rozdvojuje, pokračujte levou. Zavede vás až k pohraničnímu potoku Beilbach. Po chvilce chůze okolo potoka narazíte na místo kde se stéká s jiným a nedaleko je i brod. Já se odtud vydal proti proudu podél drobných vodopádů doprava a měl jsem velké problémy najít cíl cesty. Bez offline stažených podkladů do mapové aplikace mapy.cz bych ho rozhodně nenašel, navíc území je celé pokryto signálem pouze německých operátorů.

Vy se vydejte přes brod a pokračujte po cestě podél Beilbachu vzhůru. Od soutoku je potřeba překonat výškový rozdíl asi 100 metrů. Přibližně po sedmistech metrech narazíte na cestu odbočující doprava. Vydejte se po ní zhruba stopadesát metrů a pak odbočte doprava kolmo na cestu přímo do lesa a tak po sto metrech byste měli být v cíli. Tento úsek cesty je spíše intuitivní a když jsem zde byl poprvé bez mapové aplikace jsem cíl nenašel. Opravdu to není přes vegetaci vidět, a to i když jste na dosah. Takže hledat. Ať již používáte nějakou GPS nebo mapovou navigaci či aplikaci rozhodně si doma před cestou prostudujte tuto mapu. Odměnou za námahu bude dech beroucí výhled kde kromě vás na kilometry s téměř stoprocentní pravděpodobností nebude cítit žádná člověčina. Když jsem tu byl já, byl dva dny čerstvý sníh a na obou skalních útvarech byla dle stop přede mnou pouze liška. Zajímavé je, že došla až na okraj skály s nejlepším výhledem, a to jak na Mnichovi, tak na Mnišské skále.

Nedaleko se dle turistických map nachází i Osamělá skála, tu jsem již podruhé hledal a prostě tam není. Mám pocit, že tu dochází k nějaké dezinterpretaci, protože nedaleko na německé straně se nachází skála zvaná Einsamer Spitze (osamělá věž) a tuto zmiňuje i chomutovský horoklub Budete-li mít po této procházce ještě dost sil můžete vyrazit na Jelení horu odkud je výhled díky o 170 metrů vyšší výšce (téměř 1000 m n.m.) a velké izolaci (12km od Vysoké seče) ještě krásnější.

Cestou míjíme v.n. Přísečnici a Jelení horu nad ní

Mráz trénuje fibonacciho posloupnost ale moc mu to nejde

Slunce se marně shovává za lesem

Kaskády drobných vodopádů na potoku Beilbach

Ledová výzdoba z rampouchů

Buk velikán

Posldní štětky z listí ve špičkách korun bříz

Opět ty rampuchy a to zima teprve začíná

Podzim opekl modřín do zlatova a zima ho již stačila pocukrovat

Po východu z hustého lesa se náhle otevírá výhled do krajiny

V dáli je Velký špičák

Pohled na skalní útvar Mnich překvapivě z Mnišské skály

Mnišská skála

Útvar mnich zblízka

Pohled z Mnicha na Mnišskou skálu

Pohled z Mnicha na Mnišskou skálu podruhé

Březové jezero v údolí

Netradiční pohled na Jelení horu (tak blízko jak se to zdá to není!)

Poslední pohled z Mnicha

Dofuněl jsem se ke skvělému výhledu. Dle stop oblíbeno i u lišky romantičky.

Související odkazy

Mapy


Nespamuji ani váš email nesdílím.
2-3x měsíčně - Tipy na výlety,
nové příspěvky na webu
a upozornění na akce v Krušnohoří.
Odhlásit se můžete kdykoliv.